25. maj 2011, 09:00

NeuroSearch på jagt efter mere kapital

De europæiske lægemiddelstyrelser stiller krav om yderligere undersøgelser, før de vil godkende NeuroSearchs lægemiddelkandidat Huntexil. Det kaster selskabet ud i endnu en kapitaljagt. Ikke usædvanligt for branchen, mener ekspert.

NeuroSearchs lovende Huntington-medicin, Huntexil, skal igennem endnu en række bekostelige undersøgelser, før de europæiske lægemiddelstyrelser vil godkende produktet til salg. Meldingen kom i går, og dermed følger de europæiske myndigheder det amerikanskes eksempel, der i marts kom med samme svar til NeuroSearch.

Udsigterne til en ny fase 3-forsøg af produktet og den efterfølgende ansøgning om myndighedsgodkendelse betyder, at Huntexil tidligst kommer på markedet i 2015. Men en sådan skæbne er ikke usædvanligt i biotekbranchen, vurderer biotekanalytiker og -investor Florian Schönharting.

– De fleste succesrige biotekselskaber har haft kollaps, men er kommet tilbage igen. Men 22 år (NeuroSearchs nuværende alder, red.) er meget længe. Der er mange selskaber, som enten ikke når at blive så gamle, eller ender som biotekzombier, siger han.

Den manglende godkendelse betyder, at NeuroSearch nu skal ud og rejse kapital til at kunne gennemføre de forsøg, der kræves af myndighederne for at få den eftertragtede markedstilladelse. Selskabets adm. direktør, Patrik Dahlen, oplyste i går til Ritzau Finans, at NeuroSearch efter sommeren vil komme med sine finansieringsplaner, og at der er flere veje at gå for at skaffe den nødvendige kapital – bl.a. salg af rettigheder til Huntexil uden for Europa eller salg af ejerandele i nogle af NeuroSearchs andre selskaber.

Biotekanalytiker Florian Schönharting ser kapitalrejsningen som en svær, men ikke umulig opgave.

– Markedet er supernegativt i forhold til biotek og til en vis grad også farmaceutiske virksomheder. Kig bare på NeuroSearchs aktiekurs. Den er lav, så det indikerer, at det kan blive svært, siger han.

Kilde: Vibe Hyltoft, Berlingske (25.5.2011), Business, s. 4.

Relaterede sider