Aftale med Frankrigs næststørste medicinalvirksomhed kan sikre biotekselskabet Osteologix flere hundrede millioner kroner. Aftalen vedrører udvikling og salg af lovende middel mod knogleskørhed.
Det børsnoterede biotekselskab Osteologix har indgået en aftale med Servier om det lovende lægemiddelkandidat NB S101, der er et middel mod knogleskørhed. Servier er Frankrigs næststørste medicinalvirksomhed, og aftalen betyder, at den franske virksomhed skal færdigudvikle NB S101 og senere stå for salget på det globale marked. Osteologix beholder dog rettighederne til det amerikanske marked. Det vurderes, at aftalen vil indbringe Osteologix omkring 315 mio. kr.
NB S101 har været gennem fase 2-forsøg på mennesker, og det vurderes, at Servier kan komme forholdsvis nemt gennem fase 3-forsøg, som ellers normalt er omkostningstunge. Det skyldes, at Servier allerede har foretaget forsøg med deres eget knogleskørhedsmiddel, Protelos, der i princippet indeholder det samme aktivstof som det, der findes i NB S101. Det betyder, at Servcier kan genbruge forsøgsdata i registreringsansøgningen hos myndighederne.
– Det betyder, at Servier skal lave væsentlig mindre og færre forsøg end en anden partner, så det er en meget vigtig faktor i valget af Servier. De kan komme hurtigere på markedet og gøre det billigere end andre kan, siger Christian Hansen, partner i investeringsselskabet Nordic Biotech, der sidder på 68 pct. af aktierne.
Servier skal ifølge aftalen videreudvikle NB S101, så det også kan bruges i behandlingen af slidgigt.
Kilde: Vibe Hyltoft, Berlingske Tidende (6.8.2010), Business, s. 6.
